Велике будівництво США, або чому армія США така потужна?
1944 рік, Друга світова війна у розпалі. Ленд-ліз на повний хід буквально висушує економіку США. Величезні ресурси спрямовані у непродуктивні галузі, без мультиплікації ВВП – зброю, безоплатний та непродуктивний експорт техніки, технологій, продовольства.
Саме тоді Рузвельт підписує Servicemen’s Readjustment Act. Буквально перевести цей канцеляризм складно, йдеться про повернення військовослужбовців до мирного життя та їх адаптацію після закінчення військової служби. Йдеться, насамперед, про фінансову допомогу та допомогу в здобутті вищої освіти.
Частиною цього закону стала програма іпотечного кредитування військовослужбовців. Називається Department of Veterans Affairs (VA) Home Loan program. За програмою частина іпотечного кредиту гарантується державою. Це дає можливість ветерану отримати іпотечний кредит без початкового внеску за конкурентоспроможною процентною ставкою та без необхідності іпотечної страховки.
Ця програма значно посилила з 1944 року темпи будівництво в США, та стала однією з основних причин будівельного буму в 50-60 роках минулого століття. Важливо, що ця програма працює досі вже майже 80 років. Лише 2021 року за цією програмою кредитування ветеранів у США було видано понад 1,4 млн. іпотечних кредитів, при цьому середній обсяг кредиту склав 344 тис. дол.
Одноповерхова Америка, яку ми знаємо з фільмів, багато в чому є результатом цієї програми. Неважко здогадатися, що прямими наслідками цієї програми були і залишаються розвиток інфраструктури, розвиток ринку землі, економічне зростання (адже, це – інвестиції у продуктивну галузь будівництва із великим мультиплікатором*).
Звернемо увагу, що програма VA Home Loan була запущена під час війни, стала потужним мотиватором на багато років по сьогоднішній день для добровольців та контрактників, що йдуть до армії США, забезпечила майбутнє і для сімей загиблих військових США на різних війнах, які США вели.
Пошук рішень перезапуску економіки України під час війни – це виклик, який так само важливий, як і сама війна, військові дії. Адже, війна – це дуже дорого, і лише економіка, що функціонує, може оплачувати війну в достатньому для Перемоги обсязі. Саме тут криється більш глибока мотивація суспільства, що стає істотною основою патріотизму та волі до Перемоги – видима та зрозуміла довгострокова турбота держави про майбутнє військових та їх сімей.
Досвід США, мабуть, найуспішнішої економіки світу, країни, яка має найпотужнішу армію світу, варто негайно використати в Україні. Запуск аналогічної програми може бути профінансований міжнародними фінансовими організаціями, стане частиною плану Маршалла щодо відновлення України. Це потрібно робити прямо зараз, не чекаючи закінчення війни.
* Мультиплікатор – коефіцієнт, що показує залежність зміни доходу від зміни інвестицій.
Згідно з розрахунками BRDO, мультиплікатор сфери будівництва в Україні може сягати показника 6–7. Тобто 1 грн вкладена у будівництво генерує ще 7 грн, зароблених на суміжних галузях. Конфедерація будівельників України натомість вважає, що мультиплікатор у будівництві більший за 11 грн. Цифри говорять самі за себе. Навіть часткова зупинка сектору призведе до втрат робочих місць, втрат у суміжних галузях, а отже, до мільярдів доларів недоотриманого ВВП країни.
досвід інновацій
10 років досвіду у модульному будівництві
традиційна інноваційність виробництва